27 იანვარს 2021-2023 წლების პროექტის დახურვა და 2022- 2025 წლების ახალი პროექტის პრეზენტაცია გაიმართა
2023 წლის 27 იანვარს, ორგანიზაციებმა "ცვლილებები თანაბარი უფლებებისათვის" და "კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის" 2021-2023 წლების პროექტის "სამოქალაქო საზოგადოება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისათვის საქართველოში" დახურვა და 2022- 2025 წლების ახალი პროექტის, "სამოქალაქო საზოგადოების კოორდინირებული ადვოკატირება საქართველოში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის ვალდებულებების განხორციელებისთვის" პრეზენტაცია გამართეს.
პრეზენტაცია ჰიბრიდულ ფორმატში შედგა და მასზე დასწრება, როგორც პირისპირ ასევე, ონლაინ რეჟიმში იყო შესაძლებელი.
2021-2023 წლებში განხორციელებული პროექტი, "სამოქალაქო საზოგადოება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისათვის საქართველოში", მიზნად ისახავდა სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერებას და იურიდიული სერვისების განვითარებითა და ეფექტური ადვოკატირებით შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთათვის მართლმსაჯულებაზე წვდომის გაუმჯობესებას და დისკრიმინაციის აღმოფხვრას.
პროექტის ფარგლებში, ყურადღება გამახვილებული იყო შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ქალებზე, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებზე და მათ გამოწვევებზე.
თბილისში, აჭარასა და კახეთში შეიქმნა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების ადვოკატირების ჯგუფები, რომლებიც მსურველებს იურიდიულ კონსულტაციას უწევდნენ და საჭიროების შემთხვევაში, უზრუნველყოფდნენ მათ წარმომადგენლობას სასამართლოში.
გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციაზე დაყრდნობით, მოსამართლეთათვის სასწავლო მოდულიც შეიქმნა, რომლის დანერგვაც სამომავლოდ, იუსტიციის უმაღლესი სკოლის განგრძობით სასწავლო პროგრამებში იგეგმება.
ადგილობრივ მკვლევრებთან თანამშრომლობით, პროექტმა შეისწავლა ფსიქოსოციალური საჭიროების მქონე პირთა და მათ მხარდამჭერთა კონკრეტული საჭიროებები, ყოველდღიურ გამოწვევები და გამოცდილებები, რომლის საფუძველზეც, შეფასდა ქმედუნარიანობის რეფორმის პროგრესი და შემუშავდა რეკომენდაციები.
რაც შეეხება 2023-2025 წლების პროექტს - "სამოქალაქო საზოგადოების კოორდინირებული ადვოკატირება საქართველოში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის ვალდებულებების განხორციელებისთვის", იგი ითვალისწინებს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების გაძლიერებას, რათა მათ მონიტორინგი გაუწიონ და წვლილი შეიტანონ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების საერთაშორისო და ეროვნული კანონმდებლობისა და პოლიტიკის განხორციელებაში.
მომზადდება საქართველოში პირველი პოდკასტი შეზღუდული შესაძლებლობის თემაზე, რომელიც უმასპინძლებს ექსპერტებს, გადაწყვეტილების მიმღებ პირებსა და თემის წარმომადგენლებს.
ღონისძიებას დაესწრნენ: საქართველოს პარლამენტის წევრი რატი ოინათამიშვილი, ბათუმის მერი, არჩილ ჩიქოვანი, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის მინისტრი, ნინო ნიჟარაძე, აჭარის განათლების მინისტრი, მაია ხაჯიშვილი,
იუსტიციის უმაღლესი სკოლის წარმომადგენელი, გვანცა ხუციშვილი, შეზღუდული შესაძლებლობის თემაზე მომუშავე ორგანიზაციები, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები და საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის წარმომადგენელი, ალექსანდრა ბრაისონი.

On January 27, 2023, the organizations "Changes for Equal Rights" and "Coalition for Independent Living" closed the 2021-2023 project "Civil Society Action for Promoting Human Rights of Persons With Disabilities in Georgia" and implemented a new project for 2022-2025, "Civil Society’s Coordinated Advocacy for Implementing Disability Rights Commitments in Georgia”.
The presentation took place in a hybrid format and it was possible to attend it both face-to-face and online.
The project implemented in 2021-2023, "Civil Society Action for Promoting Human Rights of Persons With Disabilities in Georgia ", aimed to strengthen civil society and improve access to justice for persons with disabilities and eliminate discrimination through the development of legal services and effective advocacy.
Within the framework of the project, attention was focused on women with disabilities, representatives of ethnic minorities with disabilities and their challenges.
In Tbilisi, Adjara and Kakheti, advocacy groups for the rights of persons with disabilities were established, which provided legal advice to those who wished to do so and, if necessary, ensured their representation in court.
Based on the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, a training module was created for judges, which is planned to be introduced in the future, in the continuing education programs of the Higher School of Justice.
In collaboration with local researchers, the project explored the specific needs, day-to-day challenges and experiences of people with psychosocial needs and their carers, based on which capacity reform progress was assessed and recommendations were developed.
As for the 2023-2025 project - "Civil Society’s Coordinated Advocacy for Implementing Disability Rights Commitments in Georgia ", it envisages the strengthening of civil society organizations to monitor and contribute to the implementation of international and national legislation and policies on the rights of persons with disabilities.
The first podcast on disability in Georgia will be prepared, which will host experts, decision-makers and community representatives.
The event was attended by: Member of the Parliament of Georgia Rati Ionatamishvili, Mayor of Batumi, Archil Chikovani, Minister of Health and Social Protection of the Adjara, Nino Nizharadze, Minister of Education of Adjara, Maya Khajishvili, representative of the High School of Justice, Gvantsa Khutsishvili, organizations working on the topic of disabilities, and the representative of the EU delegation in Georgia, Alexandra Bryson.