7- 8 მაისს ლიკანში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე აქტივისტებისთვის 2 დღიანი ტრენინგი გაიმართა
7-8 მაისს ლიკანში ორგანიზაციამ "ცვლილებები თანაბარი უფლებებისათვის" პროექტის "სამოქალაქო საზოგადოება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისთვის საქართველოში" ფარგლებში 2 დღიანი ტრენინგი ჩაატარა. შეხვედრას ტრენერთა ასოციაციის დამფუძნებელი თამარ კანაშვილი უძღვებოდა, მასში მონაწილეობა 8 აქტივისტმა მიიღო.
ტრენინგზე, მონაწილეებმა მიიღეს ინფორმაცია ეფექტური კომუნიკაციის შესახებ, განიხილეს კომუნიკაციის ეტაპები, ისაუბრეს პირველი შთაბეჭდილების მნიშვნელობაზე. თამარ კანაშვილმა აქტივისტებს ლიდერობის, საჯარო გამოსვლების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია. შეხვედრაზე, ტრენერმა მონაწილეებთან ერთად, ადამიანების ფსიქოტიპები განიხილეს, იმუშავეს ლიდერობის მოდელზე. ამასთან, ტრენერთა ასოციაციის დამფუძნებელმა აქტივისტებს საჯარო გამოსვლისათვის საჭირო ტექნიკები გაუზიარა.
პროექტის ფარგლებში, თბილისში, აჭარასა და კახეთში შერჩეული აქტივისტების ძირითადი ფუნქცია შეზღუდული შესაძლებლობის ადვოკატირების ჯგუფისთვის შეზღუდული შესაძლებლობის ნიშნის საფუძველზე გამოწვეული ინტერსექციური დისკრიმინაციის ფაქტების გამოვლენაში დახმარების აღმოჩენა იქნება. აქტივისტები სხვადასხვა სამიზნე ჯგუფებთან ცნობიერების ამაღლების სემინარების დაგეგმვასა და ჩატარებაში აქტიურ მონაწილეობას მიიღებენ. მათ მოვალეობაში შევა: შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებთან მუშაობა თვითადვოკატირების უნარების გასაძლიერებლად, საზოგადოების ინფორმირება პროექტის ფარგლებში არსებული მხარდაჭერის სერვისების შესახებ, მოქალაქეებისთვის საინფორმაციო კონსულტაციის გაცემა და სამართლებრივი კონსულტაციის საჭიროების შემთხვევაში იურისტთან გადამისამართება და ა.შ.
პროექტის, "სამოქალაქო საზოგადოება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისთვის საქართველოში", მიზანია სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის მართლმსაჯულებაზე წვდომის გაუმჯობესებისა და დისკრიმინაციის აღმოფხვრის მიზნით, იურიდიული სერვისების განვითარებითა და ეფექტური ადვოკატირების მეშვეობით.

A 2-day training for disabled activists was held in Likani
On May 7-8 in Likani, the organization "Changes for Equal Rights" conducted a 2-day training within the project "Civil Society Action for Promoting Human Rights of Persons with Disabilities in Georgia". The meeting was held by Tamar Kanashvili, the founder of the Trainers' Association. 8 activists took part in it.
During the training, participants received information about effective communication, discussed the stages of communication, talked about the importance of first impressions. Tamar Kanashvili informed the activists about the leadership and public speeches. At the meeting, the trainer discussed the psychotypes, worked on a leadership model. In addition, the founder of the Trainers' Association shared the necessary techniques for public speaking.
Within the framework of the project, the main function of the selected activists in Tbilisi, Adjara and Kakheti will be to assist the disability advocacy group in identifying facts of intersectional discrimination based on a disability mark. Activists will take an active part in planning and conducting awareness-raising seminars with various target groups. Their responsibilities will include: working with people with disabilities to strengthen their self-advocacy skills, informing the public about the support services available under the project, providing information advice to citizens and referring them to a lawyer if legal advice is needed, etc.