აქტივისტებს 4-დღიანი ტრენინგი ჩაუტარდათ
6-10 ივნისს ქობულეთში პროექტის, "სამოქალაქო საზოგადოება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისთვის საქართველოში" ფარგლებში, შერჩეულ აქტივისტებს ტრენინგები ჩაუტარდათ. 4-დღიან ტრენინტებს იურისტი ქეთევან ხომერიკი უძღვებოდა.
ტრენინგის პირველი დღე საქართველოში არსებული სიტუაციის სისტემურ ანალიზს და შეზღუდული შესაძლებლობის შესახებ არსებული მოდელების განხილვას დაეთმო. მეორე დღეს ტრენერმა და აქტივისტებმა კონვენციის ასპექტებზე ისაუბრეს, განიხილეს კონვენციის სტრუქტურა, მონაწილეებს განემარტათ კონვენციის ფაკულტატური ოქმის მნიშვნელობა.
ქეთევან ხომერიკმა ტრენინგის მონაწილეებს განუმარტა, რისი უფლება ენიჭებათ საქართველოს მოქალაქეებს აღნიშნული ოქმის რატიფიცირების შემდეგ. ტრენერმა  ისაუბრა მისაწვდომობის, გონივრული მისადაგებისა და უნივერსალური დიზაინის თემებზეც.
მომდევნო დღეების განმავლობაში, მონაწილეებმა ტრენერთან ერთად ჯგუფური სამუშაოები შეასრულეს და იმიტირებული სასამართლო პროცესი მოაწყეს. ტრენინგების მიმდინარეობისას დრო დაეთმო კონვენციის მუხლების ანალიზს, დამოუკიდებელი ცხოვრების ისტორიასა და დამოუკიდებელი ცხოვრების სერვისების განხილვას.
პროექტის, "სამოქალაქო საზოგადოება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისთვის საქართველოში", მიზანია სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერება შეზღუდული შესაძლებლობისმქონე პირებისთვის მართლმსაჯულებაზე წვდომის გაუმჯობესებისა და დისკრიმინაციის აღმოფხვრის მიზნით, იურიდიული სერვისების განვითარებითა და ეფექტური ადვოკატირების მეშვეობით.

Activists were trained within the framework of the project "Civil Society Action for Promoting Human Rights of Persons with Disabilities"
On June 6-10, in Kobuleti, selected activists were trained within the framework of the project "Civil Society Action for Promoting Human Rights of Persons with Disabilities". The 4-day trainings were led by Ketevan Khomeriki, Law Specialist for the Rights of Persons with Disabilities.
The first day of the training was dedicated to the systematic analysis of the situation in Georgia and the discussion of existing models of disability. The next day the trainer and activists discussed the Convention and the Optional Protocol to the Convention. They talked about the structure of the Convention, its basic principles, equality and the prohibition of discrimination, including specific types of discrimination (refusal of reasonable accommodation, harassment). Particular emphasis was placed on the intersectional approach.
The participants explained the importance of the Optional Protocol to the Convention and the mechanisms that have emerged as a result of its ratification in Georgia.
Over the next few days, the participants discussed in more detail the articles and aspects of the Convention that are new to international human rights law and also closely related to the project objectives, namely accessibility, equality before the law, access to justice and independent living. The project participants performed group work with the trainer and arranged a mock trial.