ბათუმში ევროპის დამოუკიდებელი ცხოვრების დღესთან დაკავშირებით პანელური დისკუსია გაიმართა
2022 წლის 5 მაისს, არასამთავრობო ორგანიზაციებმა "ცვლილებები თანაბარი უფლებებისათვის" და "კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის" ევროკავშირის პროექტის, "სამოქალაქო საზოგადოება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისთვის საქართველოში" ფარგლებში, ქალაქ ბათუმში ევროპის დამოუკიდებელი ცხოვრების დღისადმი მიძღვნილ პანელურ დისკუსიას უმასპინძლეს. ღონისძიების მთავარი თემა "შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა დამოუკიდებელი ცხოვრება, გამოწვევები და მხარდამჭერი სერვისები" იყო.
შეხვედრაზე შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე აქტივისტებმა და დამოუკიდებელი ცხოვრების ცენტრების ლიდერებმა დამოუკიდებელი ცხოვრების არსი, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა გამოწვევები და დამოუკიდებელი ცხოვრების ცენტრების მნიშვნელობა განიხილეს.
ღონისძიებაზე მოწვეულნი იყვნენ საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე მიხეილ სარჯველაძე, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს წარმომადგენელი, საქართველოს პარლამენტის წევრი რატი იონათამიშვილი, აჭარის მთავრობის წარმომადგენლები, აჭარის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი ნინო ნიჟარაძე, საქართველოს მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლები და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ახალგაზრდები.
ევროპის დამოუკიდებელი ცხოვრების დღე ევროპის დამოუკიდებელი ცხოვრების ქსელმა (ENIL) 2014 წელს დააარსა. მისი აღნიშვნა მიზნად ისახავს დამოუკიდებელი ცხოვრების შესახებ ცნობიერების ამაღლებას და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისა და მათი მხარდამჭერების გაერთიანებას მთელი ევროპის მასშტაბით.

A panel discussion dedicated to the European Independent Living Day was held in Batumi city
In Batumi, on May 5 2022, the disabled peoples’ organizations Changes for Equal Rights and the Coalition for Independent Living in frames of the EU-funded project Civil Society for the Rights of Persons with Disabilities in Georgia hosted a panel discussion to mark the European Independent Living Day. The theme of the event was Independent Living of Persons with Disabilities: Challenges and Support Services.
At the meeting disabled activists and leaders of the Independent Living Centers talked through the philosophy of independent living, the challenges that persons with disabilities face in this regard and the importance of Independent Living Centers in Georgia and their core services.
Attending guests included Mikheil Sarjveladze, the Chairperson of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia; Nino Jinjolava, Labour and Health and Social Affairs of Georgia; Mzia Giorgobiani, Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia; Rati Ionatamishvili, the Member of Parliament of Georgia; municipality representatives and young persons with disabilities from different regions of Georgia.
The Europe Independent Living Day was established in 2014 by the European Network for Independent Living (ENIL). Its purpose is to raise awareness on independent living and to bring together people with disabilities and their supporters across Europe around the core values and principles of Independent Living.