აქტივისტებს შეზღუდული შესაძლებლობის თემაზე ცნობიერების ამაღლების ტრენინგი ჩაუტარდათ
9-10-11 მაისს ლიკანში, პროექტის "სამოქალაქო საზოგადოება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთაუფლებებისთვის საქართველოში" ფარგლებში, შერჩეულ აქტივისტებს შეზღუდული შესაძლებლობის თემაზე ცნობიერების ამაღლების ტრენინგი ჩაუტარდათ.
ტრენინგს ორგანიზაცია „ცვლილებები თანაბარი უფლებებისათვის“ თავმჯდომარე თომა კაკაბაძე, „კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის“ თავმჯდომარე გიორგი ძნელაძე და აქტივისტი ნიკა დონჯაშვილი უძღვებოდნენ.
ტრენინგის მიზანს სამიზნე ჯგუფებისთვის ტრენინგის მოდულების შექმნის გზით, შეზღუდული შესაძლებლობის შესახებ ცნობიერების ამაღლება წარმოადგენდა. ტრენერებმა აქტივისტებს შეზღუდული შესაძლებლობის მოდელები გააცნეს, ისაუბრეს დისკრიმინაციულ ტერმინებზე, განიხილეს გონივრული მისადაგება და უნივერსალური დიზაინი, ინფორმაცია მიაწოდეს ინკლუზიური განათლების შესახებ.
ტრენინგების განმავლობაში მონაწილეებმა ითამაშეს როლური თამაშები, განიხილეს დამოუკიდებელი ცხოვრების ფილოსოფია და გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა კონვენცია.
პროექტის ფარგლებში, თბილისში, აჭარასა და კახეთში შერჩეული აქტივისტების ძირითადიფუნქცია შეზღუდული შესაძლებლობის ადვოკატირების ჯგუფისთვის შეზღუდული შესაძლებლობისნიშნის საფუძველზე გამოწვეული ინტერსექციური დისკრიმინაციის ფაქტების გამოვლენაშიდახმარების აღმოჩენა იქნება. აქტივისტები სხვადასხვა სამიზნე ჯგუფებთან ცნობიერებისამაღლების სემინარების დაგეგმვასა და ჩატარებაში აქტიურ მონაწილეობას მიიღებენ. მათმოვალეობაში შევა: შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებთან მუშაობა თვითადვოკატირებისუნარების გასაძლიერებლად, საზოგადოების ინფორმირება პროექტის ფარგლებში არსებულიმხარდაჭერის სერვისების შესახებ, მოქალაქეებისთვის საინფორმაციო კონსულტაციის გაცემა დასამართლებრივი კონსულტაციის საჭიროების შემთხვევაში იურისტთან გადამისამართება და ა.შ.
პროექტის, "სამოქალაქო საზოგადოება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისთვისსაქართველოში", მიზანია სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერება შეზღუდული შესაძლებლობისმქონე პირებისთვის მართლმსაჯულებაზე წვდომის გაუმჯობესებისა და დისკრიმინაციისაღმოფხვრის მიზნით, იურიდიული სერვისების განვითარებითა და ეფექტური ადვოკატირებისმეშვეობით.
პროექტს ახორციელებენ ორგანიზაციები "ცვლილებები თანაბარი უფლებებისათვის" და "კოალიციადამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის" ევროკავშირის მხარდაჭერით.

Disability Rights Training for Activists
On May 9-10-11, in Likani, within the framework of the Civil Society Action for Promoting Human Rights of Persons with Disabilities in Georgia, the selected activists received training on disability issues.
The training was led by Toma Kakabadze, Chairman of the organization Changes for Equal Rights, Giorgi Dzneladze, Chairman of the Coalition for Independent Living and activist Nika Donjashvili.
The aim of the training was to raise awareness about disability by creating training modules for the target groups. The trainers introduced the disability models to the activists, talked about discriminatory terms, discussed reasonable accommodation and universal design, and provided information about inclusive education.
During the trainings, participants played role-playing games, discussed the philosophy of independent living and the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities.
Within the framework of the project, the main function of the selected activists in Tbilisi, Adjara and Kakheti will be to assist the disability advocacy group in identifying facts of intersectional discrimination based on a disability mark. Activists will take an active part in planning and conducting awareness-raising seminars with various target groups. Their responsibilities will include: working with people with disabilities to strengthen their self-advocacy skills, informing the public about the support services available under the project, providing information advice to citizens and referring them to a lawyer if legal advice is needed, etc.