დამოუკიდებელი ცხოვრების ხელშეწყობის პროექტის ფარგლებში, ახლად შერჩეულ ლიდერებთან პირველი შეხვედრა გაიმართა
9 დეკემბერს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა დამოუკიდებელი ცხოვრების ხელშეწყობის პროექტის ფარგლებში, ახლად შერჩეულ ლიდერებთან პირველი შეხვედრა გაიმართა. პროექტის ერთ-ერთი ამოცანაა საქართველოს ექვს მუნიციპალიტეტში დამოუკიდებელი ცხოვრების ცენტრების ჩამოყალიბება და მათი ფუნქციონირების ხელშეწყობა.
შერჩეულ ლიდერებთან გამართული საორიენტაციო შეხვედრა ონლაინ რეჟიმში გაიმართა და ინტერაქტიულ ხასიათს ატარებდა. მისი მთავარი თემა დამოუკიდებელი ცხოვრების პრინციპები და დამოუკიდებელი ცხოვრების ცენტრების მთავარი ფუნქციები იყო
გარდა ამისა, დრო დაეთმო საქართველოში შეზღუდულ შესაძლებლობასთან დაკავშირებულ გამოწვევებს, მათ შორის სტატუსის მინიჭების სისტემაში არსებულ ხარვეზებს, სამედიცინო მიდგომასა და ინდივიდუალურად მორგებული სერვისების არარსებობას. სამომავლოდ, დამოუკიდებელი ცხოვრების ცენტრები ერთგვარ პლატფორმებად იქცევა, სადაც თავად შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები განახორციელებენ საკუთარი უფლებების ადვოკატირებას.
დამოუკიდებელი ცხოვრების ცენტრების არსებობას და მის სერვისებს გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა ღირსეული ცხოვრებისთვის, მათი ავტონომიურობისა და დამოუკიდებელი ცხოვრების უზრუნველყოფისთვის.
ცენტრების ურთიერთშეთანხმებულად მუშაობა, გამოცდილების გაზიარება, ურთიერთდახმარება და გაძლიერება ერთგვარი ბირთვი იქნება, რომელიც ბიძგს მისცემს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა კონსოლიდაციას და  გაძლიერებას მთელი ქვეყნის მასშტაბით.
დამოუკიდებელი ცხოვრების ხელშეწყობის პროექტის ფარგლებში დაგეგმილი ტრენინგების ციკლი მომდევნო ხუთი თვის განმავლობაში გაგრძელდება.
პროგრამა დაფინანსებულია USAID მიერ და ხორციელდება მაკ ჯორჯიასა (MAC Georgia) და კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის (CIL) პარტნიორობით

First meeting with the newly elected leaders was held as part of the project to promote the independent life of people with disabilities
On December 9, the first meeting with the newly elected leaders was held as part of the project to promote the independent life of people with disabilities.
One of the objectives of the project is to establish independent living centers in six municipalities of Georgia and to promote their functioning. An introductory meeting with the selected leaders was held online. Its main theme was the principles of independent living and the main functions of independent living centers.
In addition, time was devoted to challenges related to disability in Georgia, including gaps in the status award system, medical approach, and lack of individually tailored services. In the future, independent living centers will become a kind of platform where people with disabilities themselves will advocate for their rights.
The existence of independent living centers and its services are crucial for the dignified life of people with disabilities, their autonomy and independent living. The cycle of trainings planned under the Independent Living Support Project will continue for the next five months.
The program is funded by USAID and implemented in partnership with MAC Georgia and the Coalition for Independent Living (CIL).