თელავში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის დღესთან დაკავშირებით, მსვლელობა გაიმართა
14 ივნისს საქართველოში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის დღე აღინიშნება. თარიღთან დაკავშირებით, 2022 წლის 14 ივნისს, არასამთავრობო ორგანიზაციების "ცვლილებები თანაბარი უფლებებისათვის" და "კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის" ინიციატივით, ევროკავშირის პროექტის, "სამოქალაქო საზოგადოება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისთვის საქართველოში" ფარგლებში, ქალაქ თელავში მსვლელობა გაიმართა.აქტივობა 12:00 საათზე, თელავის ვაჟა-
ფშაველას სახელობის პროფესიულ სახელმწიფო დრამატულ თეატრთან დაიწყო და 14:00 საათზე თელავის მუნიციპალიტეტის მერიასთან დასრულდა.
მასში მონაწილეობა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებმა, თემაზე მომუშავე ორგანიზაციებმა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მხარდამჭერებმა მიიღეს. მშვიდობიანი მსვლელობის მიზანს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ადამიანების სოციალური იზოლაციის დაძლევა, საზოგადოებაში მათ მიმართ არსებული  სტერეოტიპების რღვევა და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება წარმოადგენდა.

A march was held in Telavi on the occasion of the Day of Protection of the Rights of Persons with Disabilities
June 14 is the Day of Protection of the Rights of Persons with Disabilities in Georgia. On June 14, 2022, a march was held in Telavi within the framework of the EU project Civil Society for the Rights of Persons with Disabilities initiated by the NGOs Changes for Equal Rights and the Coalition for Independent Living.
The activity started at 12:00 at the Vazha-Pshavela Professional State Drama Theater in Telavi and ended at 14:00 at the Telavi Municipality.
It was attended by people with disabilities, organizations working on the topic and supporters of people with disabilities.
The aim of the peaceful march was to overcome the social isolation of people with disabilities, to break stereotypes about them in society and to raise public awareness.