საქართველოს კანონი ფსიქოსოციალური საჭიროებიდან გამომდინარე ექსპერტიზის ჩატარების შესახებ
ეს კანონი განსაზღვრავს პირის ფსიქოსოციალური საჭიროების მქონე პირად ცნობისთვის სავალდებულო ექსპერტიზის (შემდგომ – ექსპერტიზა) ჩატარების სამართლებრივ, ეკონომიკურ და ორგანიზაციულ საფუძვლებს.
მუხლი 2
ფსიქოსოციალური საჭიროებიდან გამომდინარე ექსპერტიზის სფეროში საქართველოს კანონმდებლობა შედგება საქართველოს კონსტიტუციისაგან, საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებებისა და შეთანხმებებისაგან, ამ კანონისა და სხვა ნორმატიული აქტებისაგან.
მუხლი 3
ამ კანონის მიზნებისთვის მასში გამოყენებულ ტერმინებს აქვს შემდეგი მნიშვნელობა:
ა) ფსიქიატრი – შესაბამის საექიმო სპეციალობაში სახელმწიფო სერტიფიკატის მქონე პირი;
ბ) ფსიქოლოგი – პირი, რომელსაც საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით მინიჭებული აქვს ფსიქოლოგის კვალიფიკაცია;
გ) სოციალური მუშაკი – მეურვეობისა და მზრუნველობის ორგანოს მიერ სპეციალურად უფლებამოსილი პირი;
დ) ოკუპაციური თერაპევტი – პირი, რომელსაც საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით მინიჭებული აქვს ოკუპაციური თერაპევტის კვალიფიკაცია;
ე) ფსიქოსოციალური საჭიროების მქონე პირი – პირი, რომლის ფსიქოსოციალური საჭიროების მქონე პირად ცნობის საკითხი განიხილება საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსით დადგენილი წესით;
ვ) ბიურო – საჯარო სამართლის იურიდიული პირი – ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიურო;
ზ) დადებითი დასკვნა – დასკვნა, რომლითაც დასტურდება პირის ფსიქიკური, გონებრივი/ინტელექტუალური დარღვევები, რომელთა სხვადასხვა დაბრკოლებასთან ურთიერთქმედებამ შესაძლოა ხელი შეუშალოს საზოგადოებრივ ცხოვრებაში მის სრულ და ეფექტიან მონაწილეობას სხვებთან თანაბარ პირობებში;
თ) უარყოფითი დასკვნა – დასკვნა, რომლითაც არ დასტურდება პირის ფსიქიკური, გონებრივი/ინტელექტუალური დარღვევები, რომელთა სხვადასხვა დაბრკოლებასთან ურთიერთქმედებამ შესაძლოა ხელი შეუშალოს საზოგადოებრივ ცხოვრებაში მის სრულ და ეფექტიან მონაწილეობას სხვებთან თანაბარ პირობებში.

LAW OF GEORGIA ON PSYCOLOGICAL NEEDS ASSESSMENT
This Law determines the legal, economic and organisational grounds for an obligatory examination (‘the Assessment) in order to identify a person as a person with psychosocial needs.
Article 2
The legislation of Georgia, in the field of psychosocial assessment, consists of the Constitution of Georgia, the international agreements and treaties of Georgia, this Law and other normative acts.
Article 3
For the purposes of this Law, the terms used herein shall have the following meaning:
a) Psychiatrist – a person who holds a state certificate in the respective medical specialty;
b) Psychologist – a person who has been granted the qualification of a psychologist in the manner laid down by Georgian legislation;
c) Social worker – a person who is specially authorised by the guardianship and custody authority;
d) Occupational therapist – a person who has been granted the qualification of an occupational therapist in the manner laid down by Georgian legislation;
e) Person with psychosocial needs – a person whose status of a person with psychosocial needs is reviewed according to the Civil Procedure Code of Georgia;
f) Bureau – the Legal Entity under Public Law called Levan Samkharauli National Forensics Bureau;
g) Positive conclusion – a conclusion that confirms those mental and intellectual disabilities of a person that, in the case of interaction with various obstacles, might hinder the person’s full and effective participation in social life on equal terms with others.
h) Negative conclusion – a conclusion that does not confirm those mental and intellectual disabilities of a person that, in the case of interaction with various obstacles, might hinder the person’s full and effective participation in social life on equal terms with others.