23 დეკემბერს შშმ პირთა უფლებების შესახებ საქართველოს კანონის აღსრულებისკენ მიმართულ ღონისძიებათა ერთიანი საკოორდინაციო საბჭოს სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
23 დეკემბერს, ორგანიზაციების, "კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის" და "ცვლილებები თანაბარი უფლებებისათვის" ხელშეწყობით, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების შესახებ საქართველოს კანონის აღსრულებისკენ მიმართულ ღონისძიებათა ერთიანი საკოორდინაციო საბჭოს "შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის სხვებთან თანაბარი შესაძლებლობის ხელშემწყობი სოციალური მომსახურებების განვითარების, ხარისხის მონიტორინგის და შეფასების მექანიზმის გაუმჯობესების ხელშეწყობის კომიტეტის" სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, რომლის ფარგლებშიც, კომიტეტის წევრების მიერ შემუშავდა რეკომენდაციები შემდეგი მიმართულებებით:
- რა სახის სოციალური მომსახურებები ესაჭიროებათ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვებს და სრულწლოვან შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებს ცხოვრების ციკლის ეტაპების მიხედვით;
- როგორ უნდა უპასუხოს სოციალურმა მომსახურებებმა ყველა სახის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საჭიროებებს, ინტერესებს, უფლებებს და დამოუკიდებელი ცხოვრებას;
- როგორი უნდა იყოს სხვადასხვა მომსახურებებს შორის კოორდინაცია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვის/სრულწლოვანი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირის ინტერესებიდან გამომდინარე;
- რა საკითხებს უნდა ითვალისწინებდეს სოციალური მომსახურებების შინაარსი/ფორმატი;
- რა სახის სირთულეების წინაშე დგანან სოციალური მომსახურების მიმწოდებელი ორგანიზაციები;
- რა სახის ახალი მომსახურებები არის საჭირო შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვების/განვითარების დარღვევის მქონე ბავშვების და სრულწლოვანი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების საზოგადოებრივ ცხოვრებაში მონაწილეობისა და დამოუკიდებელი ცხოვრებისთვის.
შეხვედრაში მონაწილეობა კომიტეტის 25-მდე წევრმა მიიღო, რომლებიც თბილისსა და რეგიონებში შეზღუდული შესაძლებლობის საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციებს წარმოადგენენ. რეგიონული ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა შეხვედრაში მონაწილეობა ონლაინ პლატფორმა "ზუმის" საშუალებით მიიღეს.
სხდომას შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების შესახებ საქართველოს კანონის აღსრულებისკენ მიმართულ ღონისძიებათა ერთიანი საკოორდინაციო საბჭოს წევრი, მაგული შაღაშვილი უძღვებოდა.

On December 23, an event to enforce the Law on the Rights of Persons with Disabilities
On December 23, with the support of the organizations "Coalition for Independent Living” and "Changes for Equal Rights", a working meeting of the Unified Coordination Council of Measures for the Implementation of the Law of Georgia on the Rights of Persons with Disabilities was held.
Committee members developed recommendations in the following directions:
• What kinds of social services are needed by children with disabilities and adults with disabilities according to the stages of the life cycle;
• How social services should respond to the needs, interests, rights and independent living of people with all types of disabilities;
• What should be the coordination between different services based on the interests of the disabled child/disabled adult;
• What kind of new services are needed for children with disabilities/children with developmental disabilities and adults with disabilities to participate in public life and live independently.
About 25 members of the committee, representing organizations working on issues of disabilities in Tbilisi and regions, took part in the meeting. Representatives of regional organizations took part in the meeting through the online platform "Zoom".
The session was chaired by Maguli Shagashvili, a member of the Unified Coordination Council for the Implementation of the Law of Georgia on the Rights of Persons with Disabilities.